DAŇOVÉ POVINNOSTI SPOJENÉ S REALITAMI

27.08.2022

Nezaplacená daň se může pořádně prodražit. O tom ví své všichni, kterým finanční úřad započítal kromě nezaplacené daně také tučné penále za každý den prodlení. Stejná obezřetnost je nutná také v případě daně z příjmu. Pokud kupujete nebo prodáváte nemovitost, měli byste mít jasno v tom, kdy a za jakých okolností máte vůči státu daňovou povinnost.

Daň z prodeje nemovitosti vs. daň z nabytí nemovitosti

Ať už jde o prodej bytu, prodej rodinného domu, chalupy, pozemku či jiné nemovitosti, v roce 2022 neplatí při prodeji či nákupu 4% daň z hodnoty prodávané nemovitosti ani prodávající ani kupující. Spolu se zrušením daně zanikla také povinnost vyplnit a podat přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí na příslušném finančním úřadě, kterou v minulosti platil kupující ve výši 4 % z kupní ceny.

Pozor na daň z příjmu

Ačkoliv se daň z prodeje nemovitostí neplatí, může se na Vás vztahovat povinnost odvést daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Tu platí prodávající v případě, kdy při prodeji nemovitosti dosáhne zisku - tedy prodejní cena nemovitosti je vyšší než cena, za kterou nemovitost dříve pořídil. Daňová povinnost ovšem neplatí pro každého.

Kdy jste osvobození od daně z příjmu

Jako prodávající daň z příjmu odvádět nemusíte, pokud:

Kdy jste osvobození od daně z příjmu

Jako prodávající daň z příjmu odvádět nemusíte, pokud: 

  • vlastníte nemovitost déle než 5 let, popř. k převodu družstevních práv došlo před 5 a více lety.
  • v prodávané nemovitosti jste měli min. 2 roky bydliště (nemusí být shodné s trvalým bydlištěm).
  • využijete získané prostředky k uspokojení vlastní bytové potřeby.
  • ten, kdo vám nemovitost odkázal, splnil některý z výše uvedených časových intervalů.

Pokud se na vás osvobození od daně z příjmu nevztahuje, musíte podat daňové přiznání na příslušném finančním úřadě a odvést daň. Ta činí 15 % ze zisku - tedy rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou. V případě dalších nejistot pak doporučujeme kontaktovat finančního poradce.